همایش سهروردی و احیاء حکمت فهلوی

۱۷ مهر ۱۳۹۸ | ۰۹:۱۴ کد : ۷۹ اخبار همایش‌ها
تعداد بازدید:۱۲۹
با همت گروه ادیان و عرفان مؤسسه حکمت و فلسفه ایران، نخستین همایش ملی با عنوان «سهروردی و احیاء حکمت فهلوی» در یکم اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ برگزار خواهد گردید.
همایش سهروردی و احیاء حکمت فهلوی

شیخ اشراق، شهاب‌الدین یحیی سهروردی، به نصّ رساله کلمه التّصوف، احیاء حکمت فهلوی یا خسروانی ایرانیان قدیم را وجهه همت خود قرار داده است: «و قد احیینا حکمتهم النوریه الشریفه التی یشهد بها ذوق افلاطون و من قبله». مجلد دوم کتاب اسلام در سرزمین ایران (سهروردی و افلاطونیان ایران) نوشته هانری کربن به تحقیق در همین موضوع اختصاص یافته است. بررسی آثار متعلق به فرهنگ مزدایی (اعم از اوستا، کتب پهلوی، کتیبه‌های هخامنشی و ساسانی و نیز شاهنامه) و جستجوی ریشه‌های حکمت اشراق در آن آثار، موضوعی است که کمتر به آن پرداخته شده است. به‌علاوه، مقایسه حکمت سهروردی با معارف شرقی (مثلا حکمت دائویی و حکمت ودانته) کاری است ضروری. کاوش در چگونگی احیاء حکمت فهلوی به دست شیخ اشراق و مقایسه آن با حکمتهای شرقی دیگر موضوع همایش «سهروردی و احیاء حکمت فهلوی» است.

کارگاه‌های وابسته به این همایش

روز عنوان دوره ساعت
شنبه رموز اشراقی شاهنامه 14-16
سه شنبه شرح آبان یشت 11-13
چهارشنبه شرح دینکرد ششم 17:30-19

جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید

کلید واژه ها: گروه فلسفه و کلام اسلامی همایش‌ها گروه ادیان و عرفان موسسه حکمت و فلسفه ایران همایش سهروردی و احیاء حکمت فهلوی مدرسه‌عالی و دانشگاه شهیدمطهری


نظر شما :