نخستین همایش ملی «معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقد‌ها»

۲۳ مهر ۱۳۹۸ | ۰۹:۵۱ کد : ۸۵ اخبار همایش‌ها
تعداد بازدید:۱۱۴
همایش «معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقد‌ها» باهدف شفاف‌سازی و آگاهی بخشی درزمینهٔ معنویت‌های نوظهور، دستیابی به شاخص‌های کارآمد درزمینهٔ گونه‌ شناسی و درجه‌بندی و ارزیابی معنویت‌های نوظهور، زمینه‌سازی برای کشف ظرفیت‌های بالقوه مطالعاتی به فعلیت درآوردن آن‌ها، زمینه‌سازی برای فعالیت علمی نیروهای جدید، زمینه‌سازی برای گفتگوی علمی و تشکیل سنت مطالعاتی منسجم و معرفی متخصصان و صاحب‌نظران به مراکز فرهنگی و اجتماعی مرتبط برگزار می‌شود.

خبرگزاری شبستان، گروه اندیشه: فراخوان نخستین همایش ملی «معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقد‌ها» باهدف شفاف‌سازی و آگاهی بخشی درزمینهٔ معنویت‌های نوظهور به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اعلام شد.

بنابراین گزارش، اولین همایش ملی «معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقد‌ها»، در ادامه دو هم‌اندیشی تخصصی است که در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ با عنوان «مقابله با جریان‌های معنویت‌گرای نوظهور» به همت قطب تعمیق ایمان دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد و در جمع‌بندی این هم‌اندیشی که باهدف ایجاد گفتگوی علمی بین متخصصان طراز اول مطالعات معنویت برگزار شد، مقرر گشت همایشی ملی با حضور فعالان این حوزه مطالعاتی و علاقه‌مندان در سال ۱۳۹۸ برگزار شود.

تشکیل دبیرخانه این همایش ملی به عهده پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گذاشته شد و فرآیند اخذ مجوز ISC نیز با همکاری اداره همکاری‌های علمی و بین‌الملل این پژوهشگاه در حال انجام است.

همایش «معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقد‌ها» باهدف شفاف‌سازی و آگاهی بخشی درزمینهٔ معنویت‌های نوظهور، دستیابی به شاخص‌های کارآمد درزمینهٔ گونه شناسی و درجه‌بندی و ارزیابی معنویت‌های نوظهور، زمینه‌سازی برای کشف ظرفیت‌های بالقوه مطالعاتی به فعلیت درآوردن آن‌ها، زمینه‌سازی برای فعالیت علمی نیروهای جدید، زمینه‌سازی برای گفتگوی علمی و تشکیل سنت مطالعاتی منسجم و معرفی متخصصان و صاحب‌نظران به مراکز فرهنگی و اجتماعی مرتبط برگزار می‌شود.

 

از محورهای این همایش می‌توان به گونه شناسی معنویت‌های نوظهور، علل گسترش جریان‌های معنوی نوظهور، آسیب‌شناسی مواجهه با معنویت‌های نوظهور، تکنیک‌های عملی مؤثر برای مواجهه با گسترش معنویت‌های نوظهور، مرز بدعت و نوآوری در معنویت‌گرایی، نسبت معنویت‌های نوظهور با معنویت اسلامی، تأثیر معنویت‌های نوظهور بر سبک زندگی دینی، نقش رسانه و فضای مجازی در پیدایش و گسترش معنویت‌های نوظهور، نقد معنویت‌های نوظهور از دریچه دیگر ادیان، ریشه‌های تاریخی معنویت‌های نوظهور در ایران و جهان، جریان‌ شناسی منتقدان معنویت‌های نوظهور، نقش زنان در معنویت‌های نوظهور، گسترش معنویت‌های نوظهور از طریق علوم جدید و آسیب‌شناسی آن، نقد آموزه‌ها و شخصیت‌ها و جریان‌های مطرح در معنویت‌های نوظهور، معنویت‌های نوظهور و چالش‌های حقوقی آن، اشاره کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدتقی سبحانی ریاست این همایش را بر عهده دارد و هادی وکیلی دبیر علمی این همایش است.

حداکثر حجم مقالات ۸۰۰۰ کلمه و در محیط word تایپ شود؛ همچنین مقالات برگزیده موردحمایت قرارگرفته و در مجلات علمی ـ پژوهشی چاپ می‌شوند.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره‌های ۰۲۵۳۱۱۵۱۴۴۴  و ۰۲۵۳۱۱۵۱۳۸۲ و ۰۹۹۰۰۹۸۹۰۳۱ تماس بگیرند.

این همایش هشتم اسفندماه سال جاری در مرکز همایش‌های غدیر قم برگزار می‌شود.

کلید واژه ها: گروه فلسفه و کلام اسلامی همایش‌ها فراخوان مقاله همایش ملی معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقدها مدرسه‌عالی و دانشگاه شهیدمطهری


نظر شما :